Hakkımızda

Raks Müzik , 1991 yılında  A. Sertan Ayhan tararfından kurulmuştur.  1980- 2000 yılları arasında Türkiye ve dünya ülklerinde müzik adına büyük işler başarmıştır. Faaliyette olduğu  bu dönemlerde her yıl tek başına 2016 yılının 40 katı fazla albüm üreterek hem Türk sanatçılarına hem de  müzik sektörüne büyük katkılar sağlamıştır.

Bu faaliyetlerin sonucu olarak, 1999 yılında dünyanın en büyük müzik ve film yapım kuruluşu olan “UNIVESAL MUSIC Company.” RAKS MÜZİK şirketinden hisse satın alarak ortak olmuştur. Bu gün Türkiye’deki sanatçıların tamammına yakını RAKS MÜZİK tarafından keşfedilmiş ve müzik sektörüne kazandırılmıştır. Türkiye’de müziği Unkapanı İMÇ Bloklarından çıkararak sektör haline getiren ve uluslararsı boyuta taşıyan kuruluşun adı RAKS MÜZİK’tir..

Dünyaca ünlü ses sanatçısı Celine Dion, daha dünyada tanınmazken 1991 yılında RAKS MÜZİK’in ilk yabancı sanatçısı olmuştur.

Diğer taraftan, Türkiye’de telif haklarının yerleşmesi için, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Sinema ve Video kanunu, RTÜK Kanunu gibi mevzuatın çıkmasında, Müzik Meslek Birlikleri ile Radyo ve Televizyon Kurumunun kurulmasında büyük katkısı olmuştur.

Türkiyenin en modern ve en büyük ses kayıt stüdyoları RAKS MÜZİK Stüdyolarını kurmuştur.

1986 yılında Azerbaycan’da BAKI-RAKS stüdyolarını kurmuş ve onlarca Azeri sanatçıyı müzik sektörüne kazandırmıştır.

RAKS MÜZİK

 

Azerbaycan’ın gelmiş geçmiş tüm müzik sanatçının telif haklarına sahiptir

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in talebi üzerine, ülkenin en ünlü sanatçısı RESHID BEHBUDOV’un yüzüncü yıl kutlama organizasyonlarını yapmış ve ülkeye moral vermek amacıyla defalarca Türk sanatçılarını Azerbaycan’a götürmüştür.

RAKS MÜZİK,  Rusya’da yüzden fazla sanatçıya albüm yapmış ve onların diğer ülkelerdeki konserlerini organize etmiştir.

RAKS MÜZİK, ABD, Küba, Arjantin, Almanya, Japonya, Mısır, Yunanistan, Güney Kore, Macaristan gibi pek çok ülke sanatçılarının albümlerini yayınlamıştır.

RAKS MÜZİK 1992 yılında TBMM ve UNICEF’in himayelerinde Türkiye’nin ilk Sorumluluk Projesi olan iki milyon dolarlık “SEV DÜNYAYI” adlı dev organizayonu gerçekleştirmiştir.

O dönemlerde Türkiye’de kaliteli ses stüdyoları bulunmadığından,THY yollarından kiralanan uçakla 45 ses sanatçısını İsviçre’ nin Luzern şehrinde bulunan stüdyolarda kayıt yaptırmıştır.

TRT televizyonundan canlı yayınlanan organizasyonun SEV DÜNYAYI adlı ana şarkısnın İngilizcesi “Save the World”  1992 yılı sonunda New York’ ta bulunan Birleşmiş Milletler merkezinde, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 1200 çocuk tarafından seslendirilmiştir.

RAKS MÜZİK ve GENÇ TV, 1998 yılında Başbakanlık Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı himayelerinde, UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE” konulu, İNSANCA YAŞAMAK adlı Türkiye genelindeki Orta dereceli okullar arasında ödüllü Resim ve Şiir yarışmaları düzenlemiştir.       38 ses sanatçısı, Rıdvan Dilmen, Bülent Korkmaz, Ertuğrul Sağlam, Aykut Kocaman gibi ünlü sporcuların vokal yaptığı İNSANCA YAŞAMAK adlı müzik klibi Türkiye genelindeki televizyonlarda yıl boyunca yayınlanmıştır.

 

RAKS MÜZİK, Turkısh Phonogram Industry Collectıng Society- IFPI NATIONAL GROUP, TURKEY) kurucu üyesidir.

Türkiye’nin ilk zincir mağazaları olan RAKSOTEK’ler RAKS MÜZİK tarafından kurulmuş ve 1998 yılında D&R adını almışlardır.

Türk Müzik sektörünün tüm Dünya ülkelerinde bilinen  ve tanınan tek kuruluşu RAKS MÜZİK, Raks  Holding  bünyesinde  A. Sertan Ayhan tarafından kurulmuştur. Kurulduğu andan itibaren, her yıl tek başına, Türk Müzik sektörünün %98’ine sahip olarak, hem Türk sanatçılarına hem de müzik sektörüne en büyük katkıyı sağlayan kuruluştur.

Fikir ve Sanat Eserleri, Telif Hakları, Sinema ve Video, RTÜK yasalarının çıkarılması, Müzik Meslek Birlikleri’nin kurulmasında öncülük etmiştir. MÜ-YAP Meslek Birliği, Raks Müzik şirketine bağlı beş şirketin maddi ve organizasyonel katkıları ile kurulmuştur.

1999 yılında dünyanın en büyük müzik ve film yapım kuruluşu olan UNIVESAL MUSIC Company ile RAKS MÜZİK ortaklık kurmuşlardır. Bugün Ülkemizin önde gelen sanatçıların tamamına yakını RAKS MÜZİK tarafından keşfedilmiş ve müzik sektörüğne kazandırılmıştır. Ünlü ses sanatçısı Celine Dion’u 1991 yılında dünyaya tanıtan RAKS MÜZİK olmuştur.

Türkiyenin en modern ve en büyük ses kayıt stüdyolarını RAKS Müzik kurmuştur.

Azerbaycan’da BAKI-RAKS stüdyolarını da  kurup, onlarca Azeri sanatçıyı müzik sektörüne kazandıran RAKS Müzik, Azerbaycan’ın gelmiş geçmiş tüm müzik sanatçının telif haklarına sahiptir. Azerbaycan’ın dünya çapındaki ünlü ses sanatçısı Rashid Behbudov’un tüm hakları da Raks Müzik şirketindedir.

RAKS MÜZİK

 • Rusya’da yüzden fazla sanatçıya albüm yapmış ve   onların   diğer   ülkelerdeki konserlerini organize etmiştir.
 • ABD, Küba, Arjantin, Almanya, Japonya, Mısır, Yunanistan, Güney Kore, Macaristan gibi pek çok ülke sanatçılarının albümlerini yayınlamıştır.
 • TBMM ve UNICEF’in himayelerinde ve TRT ile Türkiye’nin ilk Sorumluluk Projesi olan, sözlerini Cem Karaca ile Can Ayhan’ın yazdığı, bestesi Atilla Şereftuğ tarafından yapılan SEV DÜNYAYI adlı organizayonu gerçekleştirmiştir.
 • SEV DÜNYAYI şarkısının İngilizcesi “Save the World”,  New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler merkezinde, Amerika’nın en ünlü ses sanatçılarıyla, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 1200 çocuk tarafından seslendirilmiştir.

Türkiye’nin ilk müzik televizyonu GENÇ TV’ yi kurmuştur.

RAKS MÜZİK & GENÇ TV :

 • Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı himayelerinde, UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE” konulu, İNSANCA YAŞAMAK adlı proje çerçevesinde  38 ses sanatçısı, Rıdvan Dilmen, Bülent Korkmaz, Ertuğrul Sağlam, Aykut Kocaman gibi ünlü sporcuların vokal yaptığı İNSANCA YAŞAMAK adlı müzik klibi, Türkiye genelindeki televizyonlarda bir yıl boyunca yayınlanan ilk ve tek eserdir.

Raks Müzik, bugün yine A. Sertan Ayhan tarafından kurulan, Newyork, Los Angeles, Baku, Tokyo, Köln, AbuDabi ve Moskova’da faaliyet gösteren EMPIRE ENTERTAINMENT şirketine bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

RAKS Müzik, Turkish Phonogram Industry Collecting Society- IFPI NATIONAL GROUP, TURKEY) kurucu üyesidir.

-1951    Aydın/ Nazilli’ de doğdu

-1978    yılında  İçişleri Bakanlığında Müfettiş olarak Ankara’ da işe başladı.

-1980    yılında SAYIŞTAY Denetçisi olarak, TBBM adına, Bakanlıklar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin denetimlerini yaptı.

-1985    yılında yeni kurulmakta olan Tek Manyetik Sanayi ve Tic. A.Ş. nin kuruluşu için İzmir’e yerleşti. Bu şirketin ünvanı daha sonra, “RAKS Elektonik Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirildi. (Bu şirket Avrupanın en büyük, dünyanın 2. cü magnetic media, audio ve video casette, CD, DVD üreticisi oldu.)

– 1985   yılı içinde Raks Elektirkli Ev Aletleri Sanayi ve Tic A.Ş. ile Rapak  Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Raks Dış Ticaret A.Ş.nin kuruluşlarında bulundu.

-1986    yılında Almanya’nın Münih şehrinde RAKS Elektronic GmbH şirketini kurdu. Amerika Birleşik Devletlerinde New York şehrinde “Raks Electronic Corporation” şirketini kurdu.

– Başbakan Turgut Özal’ın talebiyle Radyo ve Televizyon kanununun hazırlanması aşamasında Kültür Bakanlığı ile TBMM komisyonlarında “Danışman” olarak görev aldı. NewYork’ ta kurulu “Atlantic Record” şirketin sahiplerei  Ahmet ve Nasuhi Ertegün kardeşlerle Telif Haklarının Türkiye’de yerleşmesi için çalışmalar yaptı. Bu dönem içinde, Telif Hakları Kanunu, Sinema Video Kanunu ve bunlara  bağlı yönetmeliklerin çıkarılmasında önemli rol oynadı. Meslek Birliklerinin Kuruluşunda bizzat görev aldı. POPSAV- Popüler Müzik Vakfı kurucularından olup Genel Sekreterlik görevinde bulundu. MÜYAP- Bağlantılı Hak Sahibi ve Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği’nin kurucuları arasında yer aldı ve 4 yıl Denetleme Kurulu Başkanlığı yaptı

– Türkiye’nin ilk zincir mağazaları olan RAKSOTEK mağazalarını kurdu.

– 1996 yılında Azerbaycan Baku şehrinde, ilk özel ses kayıt stüyosu ve özel radyo istasyonunu kurdu. (Bakı-Raks)

– Rusya’da ilk mağazalar zinciri olan SOYUZ-RAKS mağazalarını kurdu.

-1987    yılında, önce NewYork’ta NYSE ve Tokyo Stock Exhange’ de incelemelerde bulundu. Türkiye’ye geri döndüğünde KAZANÇ Menkul Değerler A.Ş. ünvanlı “aracı kurumu” kurdu.

-1988  RAKS, İsviçre, Fransa, HongKong, Arjantin, Tokyo, Kanada, Güney Afrika şirketlerinin kuruluşunda yer aldı

-1989  yılında, NumberOne TV, Discovery Channel, History Channel, Nicelodeon, Fashion Tv, Karadeniz TV ve Genç Tv gibi televizyon şirketleri ile oniki adet radyonun kuruluşunu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

-1990   yılında, İzmir’den İstanbul’ a gelerek RAKS Müzik şirketini ni kurdu.

-1991   yılında Türkiye’nin en modern ses kaıt stüdyoları olan RAKS-Marşandiz Stüdyolarını kurdu.

-1992  RAKS Holding olarak Doğu Almanya’da bulunan Dassauer Magnetband Fabrikasını Özelleştirme İdaresi “Treuhandanstalt” tan satın alımında bulundu

-1993   yılında,  Amerika Birleşik Devletleri’nde mukim DSC Comunication Temsilcisi olarak Türk Telekom A.Ş. tarafından açılan “WLL- wireless local Loop” ihalesine katıldı ve RAKS’ı dünyada cep telefonu üreten ilk kuruluşlar arasına soktu.

– 1994 yılında, Raks Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Raks Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş ni İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (IMKB) kote etti.

– Aynı yılın sonlarında Raks Elektronik firmasının hisse senetleri NYSE, NASDAQ piyasalarına kote edilerek “ADR” bazında Amerika’da ilk hisse senedi satan Türk şirketi ünvanına sahip oldu.

– 1995 Yılında Başbakan Turgut Özal tarafından hükümetle Türk İş adamları  arasındaki ilşikilerin hızladırılması amacıyla Devlet Bakanı Işın Çelebi başkanlığında kurulan Birliğin Genel Koordinatörlüğünü üstlendi.

-1996 yılında dünyanın hemen her ülkesinde şirketleri bulunan Almanya’nın en köklü firmalarından BASF Magnetic AG’yi satın aldı.

– 1996 yılında kurulan MESAM – Musiki Eserleri Meslek Birliği  ve MÜ-YAP Müzik yapımcıları Meslek Birliği’nin kurucu Üyeleri arasında yer aldı. Üç yıl boyunca bu kuruluşun Denetleme Kurulu  Başkanlığını yürüttü.

 • İstanbul Uluslararası Müzik Festivalini
 • POPSAV Yedikule Zindanları Müzik Geceleri
 • Kültür Bakanlığı himayelerinde “35YIL 35 BESTECİ” ödül gecelerini düzenledi.
 •  İzmir Şarkıları “Akdeniz Yıldızı” Müzik Yarışmalarını düzenledi
 • İzmir/ Çesme Festivallerini düzenledi.

Amerika Birleşik Devletlerinin Massacusets eyaletinde bulunan “Bentley College”    yönetici eğitimi aldı.

– 1997 yılında, Raks Savunma Sanayi A.Ş. ni kurdu. Şirketin yönetim kurulu başkanı olarak;
The Boeing Company ile- İndustrial Participation Programs çerçevesinde Türkiye’deki “Airbone Early warning and Communication
Systems projesinde yer aldı Boeing’ in UAE (Birleşik Arap Emirlikleri) Dubai ve Abudabi’ de kurulu Turaya (Satellite Communication Co., Etisalat (GSM Operator) ve Saif Group’ la anlaşmalar yaptı.

– Saif Group’la, Dubai Serbest bölgesinde “Raks Gulf” ünvanlı bir şirket kurdu.

-Sikorsky, “Sea Hawk ve Black Hawk” helikopterlerinin Türkiye’ye satışından doğan Offset anlaşmaları projesinde yer aldı. Offsetler konusunda, GE Trading, Continental Edison, Giat İndustrues
ve WallMart gibi şirketlerle üretim ve satış anlaşmaları yaptı.

-İspanya “Page Iberica”, Kanada “ EMS Satcom”, Norveç “Kongsberg- Seatex”, ABD “Lucent Technologies”, İsrail “ Tadiran” ve İsrail “ BVR” şirketlerinin Türkiye temsilciliklerini yaptı.

Bu konularda; Kuzey Kıbrıs kıyı şeridi için, T.C. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün ihalesini kazanarak  “ RCC Radyo İstasyonu” kurulumunu gerçekleştirdi. Denizcilik Müsteşarlığı’nın talebi doğrultusunda “Otomatic Identification System” ce OTC transponderleri projesini gerçekleştirdi. Devlet Hava Meydanları “Voice  Communication Systems” up-grade Projesinde yer aldı.

– 1998 yılında, Raks Müzik şirketinene bağlı dört müzik yapım firmasının ABD orijinli Universal Music Company’ le ortaklığını gerçekleştirdi.

– 1998 yılı sonlarında Türkiye’nin ilk ve tek Cep Telefonu fabrikasını kurdu ve ÇİN’e 300.000 adet cep telefonu satan dünyadaki ilk kuruluş oldu.

-1998  yılında “D&R” (Doğan-RAKS) mağazalar zincirinin kuruluşunu yaptı yönetim kurulu.üyeliğinde bulundu Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev tarafından Türk Dünyasına yaptığı hizmetler nedeniyle ile ödüllendirildi.
25 yıl boyunca, Raks Grubuna bağlı şirketlerin hissedarı, yönetim kurulu üyesi  (Genel Koordinatör) ve 48 adedinin yönetim kurulu başkanı olarak; tüm şirketlerin yatırım projelerini, tüm finansal ve kredi ilşkilerini, kamu ile olan sorunların çözümünü, hukuksal sorunlarını, yurtiçi ve yurt dışı anlaşmaları yönetti.

RAKS Grubu’ndan 2005 yılında fiili görevlerinden ayrılarak 2008 yılı sonunda Almanya’nın Frankfurt şehrinde “EMC – Entertainment Media Communication Group” u kurdu.

RAMSAV – Raks Müzik Kültür ve Sanat Akademisi Vakfı’ nı kurdu.

2014   Ankara’da , Avrasya Medya Birliği’ nin kurucusudur.

2010 yılından itibaren “PTT- Posta Sağlık ve Eğitim Vakfı” başkanlığını yürütmektedir.

 www.postasaglikvakfi.org

Raks Müzik tarafından ses sanatçısı yapılan ya da meşhur edilen değerli Türk sanatçılarından bazıları şunlardır..

1951 Aydın/ Nazilli’ de doğdu

1978 yılında  İçişleri Bakanlığında Bakanlık Müfettişi olarak Ankara’ da işe başladı.

-1980 yılında SAYIŞTAY (Turkish Court Of Accounts) Denetçisi olarak, Bakanlıklar, Büyükelçilikler ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin denetimlerini üstlendi.

-1985 yılında yeni kurulmakta olan Tek Manyetik Sanayi ve Tic. A.Ş. nin kuruluşu için İzmir’e yerleşti. Bu şirketin ünvanı daha sonra, “RAKS Elektonik Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirilmiştir. (Bu şirket Avrupanın en büyük, dünyanın 3. cü magnetic media, audio ve video casette, CD, DVD üreticisi oldu.)

– 1985   yılı içinde Raks Elektirkli Ev Aletleri Sanayi ve Tic A.Ş. ile Rapak  Ambalaaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Raks Dış Ticaret A.Ş.nin kuruluşlarında bulundu.

-1986    yılında Almanya’nın München şehrinde RAKS Elektronic GmbH şirketini kurdu. Amerika Birleşik Devletlerinde New York şehrinde “Raks Electronic Corporation” şirketini kurdu.

 – Radyo ve Televizyon kanunu ile telif Hakları Kanunu’nu çıkması aşamasında Kültür Bakanlığı ile TBMM komisyonlarında “Danışman” olarak görev aldı.

 – Türkiye’nin ilk zincir mağazaları olan RAKSOTEK mağazalarını kurdu.

 – Azerbaycan Baku şehrinde, ses kayıt stüyosu ve ilk özel radyo istasyonunu kurdu. (Bakı-Raks)

-1986   Başbakan Turgut Özal’ın özel danışmanı olarak, Telif Hakları Kanunu, Sinema video ve ses eserleri Kanunu ve yönetmeliklerinin hazırlanmasında Meslek Birliklerinin kurulmasında görev aldı.

-1987   yılında, önce NewYork’ta NYSE ve Tokyo Stock Exhange’ de incelemelerde bulundu. Türkiye’ye geri döndüğünde KAZANÇ Menkul Değerler A.Ş. ünvanlı “aracı kurumu” kurdu.

-1988  RAKS, İsviçre, Fransa, HongKong, Arjantin, Tokyo, Kanada, Güney Afrika Ve 43 ülkedeki Şirketlerin kuruluşunda yer aldı

-1989  yılında, NumberOne TV, Discovery Channel, History Channel, Nicelodeon, Fashion Tv, Karadeniz TV ve Genç Tv gibi televizyon şirketleri ile sekiz adet radyonun kuruluşunu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

-1990   yılında, İstanbul’ a gelerek RAKS Müzik şirketini ni kurdu.

-1991   yılında Türkiye’nin en modern ses kaıt stüdyoları olan RAKS-Marşandiz Stüdyolarını kurdu.

-1992  RAKS Holding olarak Doğu Almanya’da bulunan Dassauer Magnetband Fabrikaını satın alınmasında bulundu.

-1993   yılında,  Amerika Birleşik Devletleri’nde mukim DSC Comunication İle işbirliğine girerek Türk Telekom A.Ş. tarafından açılan “WLL- wireless local Loop” ihalesine katıldı.

– 1994 yılında, Raks Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Raks Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş ni İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (IMKB) kote edilerek halka açıldı.

 

Aynı yılın sonlarında Raks Elektronik firmasının hisse senetleri NYSE, NASDAQ piyasalarına kote edilerek “ADR” bazında işlem görmeye başladı..

– 1995 Yılında Başbakan Turgut Özal tarafından hükümetle Türk İş adamları arasındaki ilşikilerin hızladırılması amacıyla kurulan Birliğin Genel Koordinatörlüğünü üstlendi.

-1996 yılında dünyanın her yerinde şirketleri bulunan Almanya’nın en köklü firmalarından BASF AG’yi satın aldı.

– 1996 yılında kurulan MESAM – Musiki Eserleri Meslek Birliği  ve MÜ-YAP Müzik yapımcıları Meslek Birliği’nin kurucu Üyeleri arasında yer aldı. Dört yıl boyunca bu kuruluşun Denetleme Kurulu  Başkanlığını yürüttü.

– 1997 yılında, Raks Savunma Sanayi A.Ş. ni kurdu. Şirketin yönetim kurulu başkanı olarak;

 • The Boeing Company ile- İndustrial Participation Programs çerçevesinde Türkiye’deki “Airbone Early warning and Communication (AEW&C) Systems projesinde yer aldı. Boeing’ in UAE (Birleşik Arap Emirlikleri) Dubai ve Abudabi’ de kurulu Turaya (Satellite Communication Co., Etisalat (GSM Operator) ve Saif Group’ la anlaşmalar yaptı.
 • Saif Group’la, Dubai Serbest bölgesinde “Raks Gulf” ünvanlı bir şirket kurdu.
 • Sikorsky, “Sea Hawk ve Black Hawk” helikopterlerinin Türkiye’ye satışından doğan Offset anlaşmaları projesinde yer aldı.
 • Offsetler konusunda, GE Trading, Continental Edison, Giat İndustrues ve WallMart gibi şirketlerle üretim ve satış anlaşmaları yaptı.
 •  İspanya “Page Iberica”, Kanada “ EMS Satcom”, Norveç “Kongsberg- Seatex”, ABD “Lucent Technologies”, İsrail “ Tadiran” ve İsrail “ BVR” şirketlerinin Türkiye temsilciliklerini yaptı. Bu konularda; Kuzey Kıbrıs kıyı şeridi için, T.C. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün ihalesini kazanarak  “ RCC Radyo İstasyonu” kurulumunu gerçekleştirdi. Denizcilik Müsteşarlığı’nın talebi doğrultusunda “Otomatic Identification System” ce OTC transponderleri projesini gerçekleştirdi. Devlet Hava Meydanları “Voice  Communication Systems” up-grade Projesinde yer aldı.

– 1998 yılında, Raks Müzik şirketinene bağlı dört müzik yapım firmasının ABD orijinli Universal Music Company’ le ortaklığını gerçekleştirdi.

–  1998 yılı sonlarında Türkiye’nin ilk ve tek Cep Telefonu fabrikasını kurdu ve Çin’in’ ChinaLink kurluşuna 300.000 adet cep telefonu satan dünyanın ilk kuruluşu oldu.

– 1998  yılında “D&R” mağazalar zincirinin kuruluşunu yaptı yönetim kurulu üyeliğinde bulundu     

 • Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev tarafından Türk Dünyasına yaptığı hizmetler nedeniyle ödüllendirildi..

25 yıl boyunca, Raks Grubuna bağlı şirketlerin hissedarı, yönetim kurulu üyesi  (Genel

Koordinatör) ve 48 adedinin yönetim kurulu başkanı olarak; tüm şirketlerin yatırım projelerini, tüm finansal ve kredi ilşkilerini, kamu ile olan tüm sorunların çözümünü, hukuksal sorunları, yurtiçi ve yurt dışı anlaşmaları yönetti.

RAKS Grubu’ndan 2005 yılında emekliye ayrılarak, 2008 yılı sonunda Almanya’nın Frankfurt şehrinde  “Entertainment Media Comunication Group ” u  kurdu.

2009 yılında “Luxury Media Group” u kurdu.

 • Luxury Lounge FM
 • Luxury Channel TV
 • Luxury Magazine
 • Luxury RealEstate
 • Luxur Travel
 • Luxury Club
 • Market Place (e-commerce)

2010 yılında RAMSAV – Raks Müzik Kültür ve Sanat Akademisi Vakfı’ nı kurdu..

2014   Ankara’da , Avrasya Medya Birliği’ nin  kuruluşunda yer aldı..

Posta Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın Başkanıdır.

Türkiye ve Azerbaycan ortak girişimi “Empire Entertainment Music” başkanıdır.

-1951    Aydın/ Nazilli’ de doğdu

-1978    yılında  İçişleri Bakanlığında Müfettiş olarak Ankara’ da işe başladı.

-1980    yılında SAYIŞTAY Denetçisi olarak, TBBM adına, Bakanlıklar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin denetimlerini yaptı.

-1985    yılında yeni kurulmakta olan Tek Manyetik Sanayi ve Tic. A.Ş. nin kuruluşu için İzmir’e yerleşti. Bu şirketin ünvanı daha sonra, “RAKS Elektonik Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirildi. (Bu şirket Avrupanın en büyük, dünyanın 2. cü magnetic media, audio ve video casette, CD, DVD üreticisi oldu.)

– 1985   yılı içinde Raks Elektirkli Ev Aletleri Sanayi ve Tic A.Ş. ile Rapak  Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Raks Dış Ticaret A.Ş.nin kuruluşlarında bulundu.

-1986    yılında Almanya’nın Münih şehrinde RAKS Elektronic GmbH şirketini kurdu. Amerika Birleşik Devletlerinde New York şehrinde “Raks Electronic Corporation” şirketini kurdu.

– Başbakan Turgut Özal’ın talebiyle Radyo ve Televizyon kanununun hazırlanması aşamasında Kültür Bakanlığı ile TBMM komisyonlarında “Danışman” olarak görev aldı. NewYork’ ta kurulu “Atlantic Record” şirketin sahiplerei  Ahmet ve Nasuhi Ertegün kardeşlerle Telif Haklarının Türkiye’de yerleşmesi için çalışmalar yaptı. Bu dönem içinde, Telif Hakları Kanunu, Sinema Video Kanunu ve bunlara  bağlı yönetmeliklerin çıkarılmasında önemli rol oynadı. Meslek Birliklerinin Kuruluşunda bizzat görev aldı. POPSAV- Popüler Müzik Vakfı kurucularından olup Genel Sekreterlik görevinde bulundu. MÜYAP- Bağlantılı Hak Sahibi ve Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği’nin kurucuları arasında yer aldı ve 4 yıl Denetleme Kurulu Başkanlığı yaptı

– Türkiye’nin ilk zincir mağazaları olan RAKSOTEK mağazalarını kurdu.

– 1996 yılında Azerbaycan Baku şehrinde, ilk özel ses kayıt stüyosu ve özel radyo istasyonunu kurdu. (Bakı-Raks)

– Rusya’da ilk mağazalar zinciri olan SOYUZ-RAKS mağazalarını kurdu.

-1987    yılında, önce NewYork’ta NYSE ve Tokyo Stock Exhange’ de incelemelerde bulundu. Türkiye’ye geri döndüğünde KAZANÇ Menkul Değerler A.Ş. ünvanlı “aracı kurumu” kurdu.

-1988  RAKS, İsviçre, Fransa, HongKong, Arjantin, Tokyo, Kanada, Güney Afrika şirketlerinin kuruluşunda yer aldı

-1989  yılında, NumberOne TV, Discovery Channel, History Channel, Nicelodeon, Fashion Tv, Karadeniz TV ve Genç Tv gibi televizyon şirketleri ile oniki adet radyonun kuruluşunu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

-1990   yılında, İzmir’den İstanbul’ a gelerek RAKS Müzik şirketini ni kurdu.

-1991   yılında Türkiye’nin en modern ses kaıt stüdyoları olan RAKS-Marşandiz Stüdyolarını kurdu.

-1992  RAKS Holding olarak Doğu Almanya’da bulunan Dassauer Magnetband Fabrikasını Özelleştirme İdaresi “Treuhandanstalt” tan satın alımında bulundu

-1993   yılında,  Amerika Birleşik Devletleri’nde mukim DSC Comunication Temsilcisi olarak Türk Telekom A.Ş. tarafından açılan “WLL- wireless local Loop” ihalesine katıldı ve RAKS’ı dünyada cep telefonu üreten ilk kuruluşlar arasına soktu.

– 1994 yılında, Raks Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Raks Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş ni İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (IMKB) kote etti.

– Aynı yılın sonlarında Raks Elektronik firmasının hisse senetleri NYSE, NASDAQ piyasalarına kote edilerek “ADR” bazında Amerika’da ilk hisse senedi satan Türk şirketi ünvanına sahip oldu.

– 1995 Yılında Başbakan Turgut Özal tarafından hükümetle Türk İş adamları  arasındaki ilşikilerin hızladırılması amacıyla Devlet Bakanı Işın Çelebi başkanlığında kurulan Birliğin Genel Koordinatörlüğünü üstlendi.

-1996 yılında dünyanın hemen her ülkesinde şirketleri bulunan Almanya’nın en köklü firmalarından BASF Magnetic AG’yi satın aldı.

– 1996 yılında kurulan MESAM – Musiki Eserleri Meslek Birliği  ve MÜ-YAP Müzik yapımcıları Meslek Birliği’nin kurucu Üyeleri arasında yer aldı. Üç yıl boyunca bu kuruluşun Denetleme Kurulu  Başkanlığını yürüttü.

 • İstanbul Uluslararası Müzik Festivalini
 • POPSAV Yedikule Zindanları Müzik Geceleri
 • Kültür Bakanlığı himayelerinde “35YIL 35 BESTECİ” ödül gecelerini düzenledi.
 •  İzmir Şarkıları “Akdeniz Yıldızı” Müzik Yarışmalarını düzenledi
 • İzmir/ Çesme Festivallerini düzenledi.

Amerika Birleşik Devletlerinin Massacusets eyaletinde bulunan “Bentley College”    yönetici eğitimi aldı.

– 1997 yılında, Raks Savunma Sanayi A.Ş. ni kurdu. Şirketin yönetim kurulu başkanı olarak;
The Boeing Company ile- İndustrial Participation Programs çerçevesinde Türkiye’deki “Airbone Early warning and Communication
Systems projesinde yer aldı Boeing’ in UAE (Birleşik Arap Emirlikleri) Dubai ve Abudabi’ de kurulu Turaya (Satellite Communication Co., Etisalat (GSM Operator) ve Saif Group’ la anlaşmalar yaptı.

– Saif Group’la, Dubai Serbest bölgesinde “Raks Gulf” ünvanlı bir şirket kurdu.

-Sikorsky, “Sea Hawk ve Black Hawk” helikopterlerinin Türkiye’ye satışından doğan Offset anlaşmaları projesinde yer aldı. Offsetler konusunda, GE Trading, Continental Edison, Giat İndustrues
ve WallMart gibi şirketlerle üretim ve satış anlaşmaları yaptı.

-İspanya “Page Iberica”, Kanada “ EMS Satcom”, Norveç “Kongsberg- Seatex”, ABD “Lucent Technologies”, İsrail “ Tadiran” ve İsrail “ BVR” şirketlerinin Türkiye temsilciliklerini yaptı.

Bu konularda; Kuzey Kıbrıs kıyı şeridi için, T.C. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün ihalesini kazanarak  “ RCC Radyo İstasyonu” kurulumunu gerçekleştirdi. Denizcilik Müsteşarlığı’nın talebi doğrultusunda “Otomatic Identification System” ce OTC transponderleri projesini gerçekleştirdi. Devlet Hava Meydanları “Voice  Communication Systems” up-grade Projesinde yer aldı.

– 1998 yılında, Raks Müzik şirketinene bağlı dört müzik yapım firmasının ABD orijinli Universal Music Company’ le ortaklığını gerçekleştirdi.

– 1998 yılı sonlarında Türkiye’nin ilk ve tek Cep Telefonu fabrikasını kurdu ve ÇİN’e 300.000 adet cep telefonu satan dünyadaki ilk kuruluş oldu.

-1998  yılında “D&R” (Doğan-RAKS) mağazalar zincirinin kuruluşunu yaptı yönetim kurulu.üyeliğinde bulundu Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev tarafından Türk Dünyasına yaptığı hizmetler nedeniyle ile ödüllendirildi.
25 yıl boyunca, Raks Grubuna bağlı şirketlerin hissedarı, yönetim kurulu üyesi  (Genel Koordinatör) ve 48 adedinin yönetim kurulu başkanı olarak; tüm şirketlerin yatırım projelerini, tüm finansal ve kredi ilşkilerini, kamu ile olan sorunların çözümünü, hukuksal sorunlarını, yurtiçi ve yurt dışı anlaşmaları yönetti.

RAKS Grubu’ndan 2005 yılında fiili görevlerinden ayrılarak 2008 yılı sonunda Almanya’nın Frankfurt şehrinde “EMC – Entertainment Media Communication Group” u kurdu.

RAMSAV – Raks Müzik Kültür ve Sanat Akademisi Vakfı’ nı kurdu.

2014   Ankara’da , Avrasya Medya Birliği’ nin kurucusudur.

2010 yılından itibaren “PTT- Posta Sağlık ve Eğitim Vakfı” başkanlığını yürütmektedir.

 www.postasaglikvakfi.org

Lorem ipsum dolor sit amet Lorem Ipsum.
lorem quis bibendum aucto Lorem ipsum dolor
um aucto Lorem ipsum

Bizi Takip Edin